Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trocha historie - článek z Babického zpravodaje roku 2006

13. 2. 2009

RYBÁŘI

Možná si říkáte, kdo to je? Dlouho jsme o nich neslyšeli! Tak dnes se to pokusíme napravit .

Od založení naší místní skupiny uběhlo mnoho let . V čele se vystřídala spousta  ochotných členů, kteří odvedli dobrou práci, která je i vidět. Naše místní skupina sdružuje rybáře i z okolních vesnic, jako jsou Huštěnovice, Kudlovice, Traplice, Jankovice, Sušice a Košíky. K dnešnímu dni máme 250 členů. Je nás opravdu hodně a to počítám i mládež.

Začnu psát od sídla naší skupiny a tím je klubovna na hřišti. Mohu říci, že se můžem pochlubit za práci, kterou jsme tam odvedli i  za přispění obce, které ještě jednou děkujeme.

Dále je to malé rybochovné zařízení, kterému říkáme „Příkopák“. Tam se snažíme vyprodukovat, něco do naších ramen. Mnoho práce jsme na tomto příkopáku vykonali, ale ještě nejsme zdaleka na konci - stále je co upravovat.

Další činností, kterou vykonávají naši rybáři je sekání ledů. Je to činnost náročná na čas i na práci s tím  spojenou. Vezměte si, že ledaři - tak je nazýváme, musí v období, kdy mrzne chodit každý druhý den obnovovat vysekané díry, aby se k rybám dostalo světlo a aby měl kudy unikat plyn, který by mohl uškodit. Proto jim patří náš dík. Jedna s dalších prací, kterou vykonáváme je zimní  prořezávka porostu kolem vody. Tu provádíme s povolením povodí Moravy, které nám určí, co můžeme a nemůžeme odstranit. Je to i o bezpečnosti Vás občanů, kteří se procházíte po březích slepých ramen Moravy. Mnoho stromů je poničených ať už přírodou, nebo v neposlední době i bobrem. Musíme dát prostor i mladým stromům, které se tlačí na světlo. Ty jsme začali i obalovat proti okusu  bobra.

Zhruba každé dva roky se snažíme provozovat kurzy pro mladé žadatele o rybářský lístek.Zde  se mladí uchazeči učí poznávat ryby, rostliny a jiné živočichy spojené s vodou. Dále jsou to informace, které musí znát každý rybář. To vše potřebují mladí adepti k závěrečným testům a k vrcholu celého kurzu a tím je „Zlatá udice“. Tam si kluci, ale i děvčata vyzkoušejí, jak jim jde samotný lov. Vedoucí kurzu s členy výboru jim poté , nachystají malé občerstvení ve formě opečených špekáčků a rozdají jim jejich první rybářské lístky.Ty tváře bych vám přál vidět. Ta radost, že něco sami dokázali .

Pro ty starší, jsme každoročně pořádali rybářské posezení spojené se závody o největší úlovek. Tady se scházeli kamarádi u ohně a při poslechu hudby si vyprávěli, co se za poslední rok událo. No a aby to nebylo každým rokem stejné, tak jsme pro letošek připravili  změnu. A tímto vás chceme pozvat na rybářskou zábavu, která se uskuteční 12.8.2006 v areálu „U Střešně“. K poslechu a tanci bude hrát hudba. Dále bude zajištěno občerstvení, grilované, uzené a smažené rybí speciality. Dojděte posedět a dát si nějakou tu specialitku. Bude i tombola v které bude první cena opravdu lákavá. Tak se na vás všichni moc těšíme.

Ona rybařina není jenom o tom, že dojdete k vodě, nahodíte pruty a čekáte, co ulovíte. Je to i o práci, za kterou bychom chtěli poděkovat všem členům a to i těm, co už našimi členy nejsou, nebo již nemohou být .

 

 

                                                                                                                                                                                Za výbor místní skupiny   Dostálek Dušan